Hei,
Olen Terhi, mikkeliläinen 31-vuotias juristi-DI, keväällä julkisoikeudesta väittelevä tohtoriopiskelija ja – mikä parasta – Naisjuristien pj vuonna 2025. Jotkut saattavat muistaa minut parin vuoden takaa, sillä en ole ensimmäistä kertaa näissä hommissa. Pj-vuosi nro 2 on minulle kunnia-asia: koen, että naisjärjestöjen työ on entistä tärkeämpää nykyisessä maailmassa. Maailmassa, jossa maailmanpolitiikka ottaa jatkuvasti takapakkia, yhteiskunnallisten arvojen uutisoidaan muuttuvan yhä konservatiivisemmiksi ja maailma ei tunnu enää niin turvalliselta kuin pari vuotta sitten.
Tällaisessa maailmassa on entistä tärkeämpää pitää huolta tiettyjen arvojen säilymisestä. On hienoa, että saamme naisjuristeina olla osa suomalaisten naisjärjestöjen pitkää perinnettä ja verkostoitumisen ja tapahtumista nauttimisen lisäksi kantaa osaltamme kortemme kekoon. Myös meidän yhteiskunnassamme on vielä paljon tehtävää – omalla kohdallanikin kiinnostus naisjärjestöjä kohtaan heräsi, kun aloittelijana oikiksesta valmistumisen jälkeen työelämässä jouduin kahteen tilanteeseen, joita en tässä sen tarkemmin avaa. Tilanteet havainnollistivat kuitenkin hyvin sen, etteivät tämänhetkisen maailmanpolitiikan pahikset ole suinkaan ainoita aikuisia miehiä, jotka katsovat oikeudekseen kommentoida nuoren naisen kehoa.
Pitkän linjan kehäkettuna järjestömaailmassa olikin luonnollista näiden tilanteiden jälkeen päätyä touhuamaan muiden järjestöjen lisäksi myös naisjärjestöissä. On hienoa, kun me Naisjuristit voimme pitää yhtä, solmia keskenämme kontakteja tai vaikka mennä yhdessä museoon töiden jälkeen.
Hyvää järjestövuotta 2025 siis kaikille!
Terhi Raikas, Naisjuristit ry:n puheenjohtaja
puheenjohtaja(at)naisjuristit.org